Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Rak przełyku - informacje o chorobie

Przełyk można obrazowo nazwać „rurą” jej zadaniem jest przenoszenie treści pokarmowej i płynów z gardła do żołądka. Nowotwory na tym odcinku układu pokarmowego zdarzają się rzadko. Zachorowania najczęściej notuje pośród osób starszych, które przekroczyły 60 rok życia, statystyki pokazują również, że choruje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.

Przyczyny

Objawy

W początkach swojego rozwoju rak przełyku najczęściej przebiega w pełni bezobjawowo. W miarę postępu choroby pojawiają się takie objawy jak:

Rak przełyku

Leczenie

W przypadku raka przełyku ważne jest wczesne wykrycie choroby, które daje możliwość całościowego wycięcia guza. Jedynie nieliczni pacjenci są kwalifikowani do zabiegów radykalnych, w innych przypadkach stosuje się leczenie o charakterze zachowawczym oraz paliatywnym.

Niestety rak przełyku należy do nowotworów, które w bardzo krótkim czasie dają przeżuty, przenoszenie się choroby następuje za pośrednictwem układu krwionośnego oraz limfatycznego.

Rokowania

Rak przełyku to schorzenie właściwie nieuleczalne. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do operacji może wzrosnąć jego szansa na przeżycie. Czasem jeśli nowotwór nie rozniósł się poza przełyk stosowane jest leczenie poprzez radioterapie w zastępstwie operacyjnego. Jeśli natomiast u pacjenta wykryte zostały przeżuty to szanse na wyleczenie są już niemal równe zeru, a stosowane leczenie skupia się przede wszystkim na przyniesieniu ulgi w cierpieniach.