Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Celiakia - informacje o chorobie

Celiakia to choroba, której główną przyczyną są predyspozycje genetyczne. Występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. U jej podstawy leży nietolerancja pokarmowa glutenu czyli białka naturalnie występującego w takich zbożach jak : żyto, jęczmień, pszenżyto, pszenica płaskurka, orkisz, kamut oraz według niektórych źródeł owies. Jednakże na temat tego ostatniego zdania są podzielone i nie istnieją dowody, które potwierdzałby jego bezpieczeństwo lub nie.

Objawy

Choroba różni się w zależności od wieku chorych, objawy dostrzegalne są już u najmłodszych niemowląt:

Dzieci nieco starsze oraz młodzież najczęściej trapione są nieco innymi objawami:

Celiakia

Osoby dorosłe nietolerujące glutenu, borykają się z takimi objawami jak:

Leczenie

W przeważającej ilości przypadków niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej, a co za tym idzie całkowite wyeliminowanie glutenu z jadłospisu. Niezwykle rzadko zdarza się aby konieczne było wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Produkty bezglutenowe w sklepach najczęściej znajdują się w specjalnym dziale a na ich opakowaniach umieszczony jest symbol przekreślonego zboża, dla ułatwienia dla chorych.