Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Marskość wątroby - informacje o chorobie

Marskość wątroby to choroba, w przypadku której nie mówimy raczej o całkowitym wyleczeniu. Jej wczesne wykrycie daje jednak możliwość zahamowania jej postępu. Jest to choroba przewlekła niezwykle ważnego w ludzkim organizmie narządu wewnętrznego, polegająca na stopniowym niszczeniu struktury wątroby poprzez włóknienie miąższu.

Schorzenie nazywane mianem marskości wątroby opiera się na zastępowaniu komórek narządu przez włókna tkanki łącznej. One z kolei powodują zaburzenia jej funkcjonowania, spowalniają odpływ żółci oraz mogą wywołać nadciśnienie wrotne.

Marskość wątroby

Przyczyny

Objawy

W początkowym stadium choroby objawy bywają bardzo mało specyficzne. W niektórych przypadkach marskość wątroby może nie dawać żadnych konkretnych dolegliwości. Z tego powodu zdarza się, że jest ona wykrywana przypadkowo lub wcale.

Diagnostyka

Leczenie

Leczenie marskości wątroby opiera się w głównej mierze na zahamowaniu postępu patologicznych zmian w obrębie tego narządu. Najważniejsze jest wykrycie przyczyny zmian czyli choroby podstawowej i wdrożenie jej leczenia.

W sytuacji gdy nie udaje się zahamować postępu choroby i występują dokuczliwe powikłania lekarze rozważają wykonanie przeszczepu. Obecnie jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych przeszczepów narządów, ponieważ przeżywalność po nim sięga 90% oraz znalezienie dawcy jest znacznie łatwiejsze ponieważ dzięki niezwykłym zdolnościom regeneracyjnym wątroby, nowy organ może się przyjąć i rozwinąć zaledwie z niewielkiego fragmentu pobranego od dawcy.