Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Przepuklina przeponowa - informacje o chorobie

Przepona jest niezwykle istotnym mięśniem oddechowym, pełni jednak również inne funkcje, m.in odpowiada za oddzielanie trzewi jamy brzusznej od klatki piersiowej. Uniemożliwia im przemieszczanie się, dzięki czemu narządy pozostają na właściwym miejscu. Gdy pojawi się w niej ubytek może dojść do patologicznej zmiany umiejscowienia niektórych organów.

Przesuwanie się narządów wewnętrznych do klatki piersiowej powoduje nacisk na płuco oraz w znacznie bardziej zaawansowanych przypadkach również na serce. W konsekwencji pojawia się niewydolność oddechowa oraz krążeniowa. W wyniku upośledzenia przepływu krwi, coraz mniejsza jej ilość dociera do poszczególnych narządów, co z kolei wywołuje ich uszkodzenie.

Przyczyny

Objawy

Leczenie

Powikłania

W wyniku przepukliny przeponowej może dojść do niedrożności układu pokarmowego co dalej prowadzi do zapalenia otrzewnej lub śródpiersia – zapalenia te stanowią już bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.

Ciekawostka

Rozwój medycyny pozwala coraz lepiej radzić sobie z różnymi schorzeniami. Aby uniknąć niedorozwoju płuc i innych groźnych następstw u dzieci w wyniku przepukliny przeponowej wrodzonej możliwe jest już zdiagnozowanie i zoperowanie ubytku jeszcze przed narodzinami w łonie matki.

Pierwsza taka operacja w Polsce odbyła się 17 lutego 2014 roku, a przeprowadzili ją chirurdzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory jeśli u płodu wykryto przepuklinę przeponową kobiety wyjeżdżały do zagranicznych ośrodków na operacje finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, teraz już będzie możliwość wykonania jej w Polsce. Jest to ogromny krok dla naszych lekarzy, gdyż mogą dzięki temu uratować życie wielu dzieci.