Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Kolka jelitowa - informacje o chorobie

Mianem kolki jelitowej nazywamy ból o charakterze nagłym, przeszywającym zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej. Wynika on z silnych skurczy mięśni gładkich jelit. Jego dokładne umiejscowienie może ulegać zmianie zależnie od tego, w którym miejscu w jelitach aktualnie lokalizują się patologiczne zmiany.

Przyczyny

Kolka niemowlęca

Jeśli maluch skręca się z bólu, buźka robi się cała czerwona i donośnie krzyczy – najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych oznacza to, że mógł wystąpić u niego problem z bolesnymi kolkami. Bardzo ważna jest wówczas konsultacja z lekarzem pediatrą, który wykluczy inne możliwe dolegliwości.

Kolki u małych dzieci najczęściej pojawiają się po 3 tygodniu życia, ustępują zaś gdy dziecko ukończy 3 miesiące. Nie jest to jednak regułą i może się zdarzyć, że uporczywe i męczące objawy utrzymają się aż do 6-9 miesiąca życia dziecka. Występowanie kolki niemowlęcej znacznie częściej stwierdzane jest u chłopców niż u dziewczynek.

Objawy

W przypadku kolki jelitowej objawy pojawiające się zarówno u dorosłych pacjentów jak i u dzieci są niemal identyczne.

Leczenie – dorośli

Leczenie – niemowlęta