Owsica - informacje o chorobie
Owsica jest schorzeniem o podłożu pasożytniczym. Wywołuje ją owsik ludzki, który występuje tylko i wyłącznie u ludzi. Żadne zwierzęta nie mogą być nosicielami tego męczącego problemu. Owsiki najszybciej rozprzestrzeniają się wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli, żłobków. Wynika to z faktu, że dzieci przenoszą jaja pasożyta pod paznokciami i pozostawiają je na jedzeniu lub innych przedmiotach, dzięki czemu w łatwy sposób trafiają one na skórę lub do układu pokarmowego innych.
Podstawowe objawy choroby
- Spadek apetytu,
- Zaczerwienienie skóry w okolicy około odbytniczej,
- Bezsenność,
- Bóle głowy,
- Anemia,
- Problemy z koncentracją i skupieniem uwagi,
- Silne osłabienie,
- Silna nerwowość, podniecenie bądź niepokój,
- Ból okolic jamy brzusznej,
- Nudności,
- Silny świąd odbytu – objaw ten ulega znacznemu nasileniu wieczorem,
- Na skórze wokół odbytu można zauważyć twory w kolorze szarobiałym – jaja owsików,
- Występowanie zakażeń ektopicznych.
Objawy choroby w wieku dziecięcym
- Bóle głowy,
- Uporczywe drapanie,
- Problemy ze snem,
- Nocne moczenie,
- Zanik apetytu,
- Dziecko jest blade na buźce i ma silnie podkrążone oczy,
- Widoczne obgryzanie paznokci u malucha,
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – w niektórych przypadkach,
- Dodatkowo u dziewczynek – białe upławy, swędzenie i pieczenie, które w konsekwencji mogą wywołać zapalenie sromu bądź zapalenie pochwy.

Profilaktyka
Działania mające na celu zapobieganie zakażeniu opierają się przede wszystkim na wzmożonej higienie. Dziecko powinno myć ręce jak najczęściej – po skorzystaniu z toalety, po dotknięciu krocza, odbytu oraz przed każdym posiłkiem.
Dodatkowo owsiki mogą swobodnie rozwijać się na innych przedmiotach – zabawki, piaskownica. Z tego powodu wskazane jest dokładne umycie wypranie wszystkich przedmiotów, wymienienie piasku w piaskownicy.
Nie powinno się również spać z osobą chorą w jednym łóżku aby uniknąć przeniesienia zakażania. Ważne jest także poinformowanie przedszkola lub żłobka do którego uczęszcza dziecko o jego zachorowaniu, gdyż wszystkie dzieci, które zachorują powinny otrzymać leki. Również przedszkole będzie musiało się włączyć w walkę z chorobą, która jest bardzo trudna do całkowitego wyeliminowania.
Diagnostyka
- Badanie próbki kału na obecność jaj pasożyta,
- W niektórych przypadkach na obecność samic.
Leczenie
Nie obejdzie się bez wizyty w gabinecie lekarskim. W zależności od wieku osoby chorej lekarz zapisuje lek w formie zawiesiny lub tabletki. Przyjmuje się go jeden raz, a następnie powtarza po upływie dwóch tygodni.
Niektórzy lekarze uważają, że należy jeszcze przeprowadzić trzecie powtórzenie. Kuracja jest skonstruowana w taki właśnie sposób ponieważ lek zabija jedynie dorosłe pasożyty, a pozostawia te w formie jaj, po dwóch tygodniach zabija te które wcześniej były jajami.