Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Owsica - informacje o chorobie

Owsica jest schorzeniem o podłożu pasożytniczym. Wywołuje ją owsik ludzki, który występuje tylko i wyłącznie u ludzi. Żadne zwierzęta nie mogą być nosicielami tego męczącego problemu. Owsiki najszybciej rozprzestrzeniają się wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli, żłobków. Wynika to z faktu, że dzieci przenoszą jaja pasożyta pod paznokciami i pozostawiają je na jedzeniu lub innych przedmiotach, dzięki czemu w łatwy sposób trafiają one na skórę lub do układu pokarmowego innych.

Podstawowe objawy choroby

Objawy choroby w wieku dziecięcym

Owsiki

Profilaktyka

Działania mające na celu zapobieganie zakażeniu opierają się przede wszystkim na wzmożonej higienie. Dziecko powinno myć ręce jak najczęściej – po skorzystaniu z toalety, po dotknięciu krocza, odbytu oraz przed każdym posiłkiem.

Dodatkowo owsiki mogą swobodnie rozwijać się na innych przedmiotach – zabawki, piaskownica. Z tego powodu wskazane jest dokładne umycie wypranie wszystkich przedmiotów, wymienienie piasku w piaskownicy.

Nie powinno się również spać z osobą chorą w jednym łóżku aby uniknąć przeniesienia zakażania. Ważne jest także poinformowanie przedszkola lub żłobka do którego uczęszcza dziecko o jego zachorowaniu, gdyż wszystkie dzieci, które zachorują powinny otrzymać leki. Również przedszkole będzie musiało się włączyć w walkę z chorobą, która jest bardzo trudna do całkowitego wyeliminowania.

Diagnostyka

Leczenie

Nie obejdzie się bez wizyty w gabinecie lekarskim. W zależności od wieku osoby chorej lekarz zapisuje lek w formie zawiesiny lub tabletki. Przyjmuje się go jeden raz, a następnie powtarza po upływie dwóch tygodni.

Niektórzy lekarze uważają, że należy jeszcze przeprowadzić trzecie powtórzenie. Kuracja jest skonstruowana w taki właśnie sposób ponieważ lek zabija jedynie dorosłe pasożyty, a pozostawia te w formie jaj, po dwóch tygodniach zabija te które wcześniej były jajami.