Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Rak żołądka - informacje o chorobie

Rak żołądka najczęściej dotyczy osób, które przekroczyły granicę 40 roku życia i w rodzinie których występowały zachorowania na tego typu nowotwór. Dane statystyczne wykazują, że jest to jeden z najczęściej spotykanych nowotworów w krajach rozwiniętych, również w Polsce.

Ryzyko zachorowania jest również znacznie wyższe jeśli jesteśmy stale narażeni na silny stres, przebyliśmy operację usunięcia części żołądka bądź chorowaliśmy na wrzody żołądka. Dodatkowymi czynnikami silnie predysponującymi są picie alkoholu oraz palenie tytoniu. Szkodliwe dla naszego żołądka będą również produkty wędzone oraz przypalone potrawy.

Objawy

Profilaktyka

Diagnostyka

Schorzenie stwierdzane jest przez patomorfologa. Lekarz musi zapoznać się z wycinkami chorej tkanki, które są pobierane od pacjenta w trakcie laparotomii bądź gastroskopii.

Wymienione powyżej badania są jedynymi, które mogą pozwolić na pewne stwierdzenie zachorowania na nowotwór. Wszelkie inne z których korzystają lekarze dają możliwość wskazania, że w organizmie rozwija się rak. Należą do nich:

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest działanie chirurgiczne – całkowite lub częściowe usunięcie żołądka łącznie z okolicznymi węzłami chłonnymi. Leczenie takie uzupełnia się również o radioterapię oraz chemioterapię, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby oraz zmniejszenie dolegliwości i wydłużenie okresu przeżycia osób, u których choroba znajduje się w zaawansowanym stadium.