Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Czkawka - informacje o chorobie

Wydawać by się mogło, że o czkawce każdy z nas wie niemal wszystko. W końcu ten objaw chorobowy pojawił się przynajmniej kilka razy zarówno u dorosłego jak i osób młodych. Bardzo często się zdarza, że dzieci mają czkawkę jeszcze przed przyjściem na świat w brzuchu mamy, która może wówczas obserwować rytmiczne podskakiwanie całego brzucha.

Dla objawu tego najbardziej charakterystyczny wydaje się być dźwięk, który wówczas wydajemy. Mechanizm powstawania czkawki polega na nagłym, niekontrolowanym skurczu mięśni oddechowych znajdujących się w klatce piersiowej oraz przepony przez co dochodzi do gwałtownego wdechu połączonego z jednoczesnym zamknięciem głośni.

Przyczyny czkawki zwykłej

W przypadku czkawki, którą wszyscy znamy objawy zwykle pojawiają się na kilka minut i bez problemu same ustępują. Jej przyczyną natomiast najczęściej jest zbyt duże lub nazbyt szybkie zapełnienie żołądka.

Przyczyny czkawki przewlekłej

O takiej mówimy w momencie gdy trwa przeszło 48 godzin i powoduje u osoby chorej znaczny dyskomfort, upośledza czynności życiowe oraz fizjologiczne – jak sen czy łaknienie.

Wśród jej najczęstszych przyczyn wymienia się:

Leczenie postaci przewlekłej

Jeśli mamy do czynienia z czkawką o charakterze przewlekłym konieczne jest poddanie się wnikliwym badaniom, które pomogą w ustaleniu przyczyny wystąpienia dolegliwości (choroby podstawowej) oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.

Leczenie postaci zwykłej

Taka czkawka najczęściej samoistnie znika po upływie zaledwie kilku minut. Możemy jednak wspomagać się różnymi metodami, które przyspieszą jej ustąpienie.