Uchyłek Meckela - informacje o chorobie
Uchyłek Meckela jest schorzeniem wynikającym z naturalnego rozwoju ludzkiego organizmu, stanowi niejako pozostałość po życiu płodowym kiedy to poprzez pępek nasze jelita były połączone z łożyskiem i w ten sposób otrzymywaliśmy pokarm.
W miarę dojrzewania układu pokarmowego zlokalizowany na końcu jelita cienkiego w jelicie krętym uchyłek o długości nie przekraczającej 6 centymetrów zazwyczaj zanika. Zmiany chorobowe z nim związane występują zaledwie u około 2 % populacji. Jest to schorzenie, które znacznie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.

Objawy
Większość przypadków Uchyłku Meckela przebiega bezobjawowo, natomiast postawienie diagnozy jest całkowicie przypadkowe. Zaledwie ¼ osób, u których przewód pępkowo- jelitowy nie został wchłonięty w miarę rozwoju dostrzega u siebie pewne objawy:
- Bóle brzucha,
- Wymioty,
- Krew w stolcu,
- Anemia,
- Spadek poziomu żelaza,
- Nieustające zmęczenie,
- Ogólne osłabienie.
Diagnostyka
Dostępne możliwości badań obrazowych nie ukazują uchyłku, więc nie jesteśmy w stanie przypisać dolegliwości właśnie temu schorzeniu. Z tego powodu do rozpoznania zapalenia w jego obrębie dochodzi najczęściej zupełnie przez przypadek w momencie gdy przeprowadzane jest leczenie zachowawcze lub (najczęściej) w czasie usuwania wyrostka robaczkowego.
Leczenie
W zależności od przebiegu zakażenia i jego stopnia lekarz decyduje o leczeniu. Chory początkowo najczęściej otrzymuje antybiotyki. Jednakże najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie uchyłku.