Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Uchyłek Meckela - informacje o chorobie

Uchyłek Meckela jest schorzeniem wynikającym z naturalnego rozwoju ludzkiego organizmu, stanowi niejako pozostałość po życiu płodowym kiedy to poprzez pępek nasze jelita były połączone z łożyskiem i w ten sposób otrzymywaliśmy pokarm.

W miarę dojrzewania układu pokarmowego zlokalizowany na końcu jelita cienkiego w jelicie krętym uchyłek o długości nie przekraczającej 6 centymetrów zazwyczaj zanika. Zmiany chorobowe z nim związane występują zaledwie u około 2 % populacji. Jest to schorzenie, które znacznie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.

Uchyłek Meckela

Objawy

Większość przypadków Uchyłku Meckela przebiega bezobjawowo, natomiast postawienie diagnozy jest całkowicie przypadkowe. Zaledwie ¼ osób, u których przewód pępkowo- jelitowy nie został wchłonięty w miarę rozwoju dostrzega u siebie pewne objawy:

Diagnostyka

Dostępne możliwości badań obrazowych nie ukazują uchyłku, więc nie jesteśmy w stanie przypisać dolegliwości właśnie temu schorzeniu. Z tego powodu do rozpoznania zapalenia w jego obrębie dochodzi najczęściej zupełnie przez przypadek w momencie gdy przeprowadzane jest leczenie zachowawcze lub (najczęściej) w czasie usuwania wyrostka robaczkowego.

Leczenie

W zależności od przebiegu zakażenia i jego stopnia lekarz decyduje o leczeniu. Chory początkowo najczęściej otrzymuje antybiotyki. Jednakże najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie uchyłku.