Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Kserostomia - informacje o chorobie

Kserostomią określić możemy patologiczną suchość w ustach. Z pozoru problem może wydawać się błahy, jednak nie mówimy o sytuacji podobnej do tej gdy podczas upałów strasznie chce nam się pić lub gdy organizm domaga się picia wody podczas gorączki. W kserostomii ślinianki nie produkują wcale lub wytwarzają naprawdę niewielkie śliny.

Przyczyny

Objawy

Leczenie

Lekarz w pierwszej kolejności musi określić przyczynę wystąpienia schorzenia aby mieć możliwość wdrożenia odpowiedniej terapii dla choroby podstawowej. Ważnym aspektem jest również stopień w jakim uszkodzone zostały ślinianki. Pacjentom zaleca się także przyjmowanie preparatów, których zadaniem jest pobudzenie ślinianek do pracy i zwiększenia wydzielania śliny. Skuteczne są też zabiegi, które stanowią dla pacjenta pewną uciążliwość jednak przynoszą znaczą ulgę.

W niektórych przypadkach okazuje się, że ślinianki zostały uszkodzone całkowicie i nieodwracalnie. W takim wypadku medycyna nie jest w stanie wyleczyć osoby chorej na kserostomię. Chory do końca życia będzie zmuszony płukać usta roztworem soli fizjologicznej oraz stosować w jamie ustnej specjalne preparaty oraz roztwory witaminy A.