Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Lamblioza - informacje o chorobie

Lamblioza jest chorobą o podłożu pasożytniczym rozwijającą się w jelicie cienkim. Schorzenie nazywa się również chorobą brudnych rąk, gardiazą, giardiozą, giardiazą czy lambliazą.

Za zakażenie odpowiedzialny jest pierwotniak należący do gatunku Giardia intestinalis. Lamblioza dotyka ludzi na całym świecie niezależnie od tego czy kraj jest rozwinięty czy rozwijający się. Zakażenia na terenie Polski szacuje się na poziomie 1 na 20 osób co przy dokładniejszych wyliczeniach daje wynik 5% populacji.

Przyczyny

Objawy

W niektórych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.

Ryzyko zachorowania

Z całą pewnością znacząco rośnie w przypadku osób z osłabioną odpornością.

Diagnostyka

Profilaktyka

Leczenie

Z objawami należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu badań zapisze on lek o działaniu przeciwpasożytniczym. Gdy leczenie zostanie zakończone konieczne jest 2-3 krotne przeprowadzenie badania kału, aby upewnić się, że choroba została całkowicie wyeliminowana.