Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Choroba Hirschsprunga - informacje

Choroba Hirschsprunga jest schorzeniem o charakterze wrodzonym polegającym na niewykształceniu się zwojów nerwowych w ścianach jelita grubego. Najczęściej dotyczy to jedynie ostatniego odcinka jelita, jednak zdarza się również, że połączenia nerwowe nie występują w całym jelicie.

Choroba ta powoduje brak ruchów robaczkowych, przez co treść pokarmowa przeznaczona do wydalenia nie ma możliwości przesuwania się. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest znacznie dłuższe niż u zdrowej osoby zaleganie kału w jelicie przed przeszkodą.

Skutkuje to wystąpieniem stanu zapalnego, pojawieniem się owrzodzenia w błonie śluzowej oraz przerostem ściany jelita. Masa kałowa przez zbyt długi czas przetrzymywana w organizmie prowadzi do jego zatrucia, zaburzeń związanych z wchłanianiem w obrębie układu pokarmowego, anemii.

Objawy

Diagnostyka

Leczenie

Skuteczność leczenia zapewnia jedynie zabieg chirurgiczny. Jego istotę stanowi wycięcie fragmentu jelita o nieprawidłowym unerwieniu oraz doprowadzeniu przewodu pokarmowego do stanu drożności.