Boli-brzuszek.com.pl

Choroby i dolegliwości ze strony układy pokarmowego to coś z czym zmagamy się na codzień. Na stronie znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz ze szczegółowo opisanymi objawami, przyczynami i skutecznemy sposoby ich leczenia.

Pani z chorobą układu pokarmowego

Polipy jelita - informacje o chorobie

Polipy jelita są zmianami o charakterze wypukłym w wewnętrznych ścianach jelit. W przeważającej ilości przypadków są gruczolakami. Powstające w świetle narządu guzki są wielkości od kilku do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Polipy mogą być płaskie lub wypukłe – tworzące szypułki.

Przyczyny

Polipy mogą mieć charakter dziedziczny, jednak jest również możliwość, że pojawią się w późniejszych okresach życia. Bardzo często pojawiają się u osób, które przekroczyły 30 rok życia. Do tej pory nie zostały ustalone przyczyny ich pojawiania się.

Polipy jelita

Objawy

Powikłania

Polipy mogą przemienić się w raka. Nieleczone, jeśli dodatkowo występuje ich duża ilość mogą stać się zagrożeniem dla życia pacjenta.

Diagnostyka

Leczenie

W leczeniu polipów stosuje się metodę endoskopową lub operacyjną. Ryzyko przerodzenia się zmian w nowotwory sprawia, że zaleca się usunięcie wszystkich polipów i poddanie wycinków badaniom histopatologicznym. Nawet całkowite wycięcie zmian nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, ponieważ w około 30% przypadków zmiany nawracają.